Ахмети: Предлогот на Нимиц е Горна Македонија


Досега имаше средби на ниво на претставници меѓу Македонија и Грвија и немаше конкретен предлог за името на Македонија, сега постои еден предлог тоа да биде Горна Република Македонија, изјави лидерот на владејачката ДУИ Али Ахемети во бугарската престолнина Софија, каде ја предводи партиската делегација

ahmeti„Тоа значни дека сега сепак има еден основен документ, околу кои страните можат да седнат и да разговараат. Токму сега е моментот кога треба да се седне на масата за преговори, кога има документ, за кој треба да се разгледува. Кога ќе се седне на масата, ќе започне и дијалогот, појаснува Ахмети, пренесува агнецијата Фокус.

Вели и дека спорот меѓу Грција и Македонија за името не е поголем од спорот меѓу Косово и Србија.

„Не би рекол дека тој спор е поголем од спорот меѓу Косово и Србија. Тој проблем е многу емоционален, и каде што има емоции, нема реалност. Сосема е нормално како трета страна посредник да биде меѓународната заедница, којашто на некој начин ќе ги лади таквите емоции”, додал Ахмети.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1