Аирбус имал фатална мана – Пилот спасил 109 животи во сличен инцидент, заглавил компјутерот


Се замрзнаа два од трите сензори кои укажуваат на степенот на навалување односно свртување на авионот во воздух, така што компјутер доби неточни информации и почна да се спушта авионот, кога го достигна својот максимум во височината.

Германски Дер Шпигел во своето издание од саботата, 21 март, три дена пред падот на Ербас 320 во француските Алпи, најави дека истиот Ербас на Луфтханза претрпе речиси иста судбина. Авионот со 109 патници и членови на екипажот полетал од аеродромот во Билбао во средата наутро, 5 ноември 2014 година, кога воздухопловот ја достигнал максимална височина од 10.500 стапки (како и на паднатиот авион на Germanwingsa), уредите почнале да покажуваат дека авионот губи 1.000 метри височина за една минута (исто како вчера со паднатиот авион).1163518706_D-AKNL_Airbus-A319-112_Germanwings

Пилотот веднаш го зел џојстик и го насочил авионот да оди нагоре, обидувајќи се да го подигне пред трупот на авионот и да го доведе под контрола, но авионот не одговорил на командата. Пилотите сфатиле дека тие ја изгубиле контролата на авионот и испратите порака за помош до контрола на летот.

Хорор траел неколку минути – воздухопловот понирал односно паѓал неконтролирано. Патниците ништо не почувствувале, бидејќи авионот се спуштал линеарно во низок агол и голема надморска височина. Само искусниот пилот кој летал на ербас 320 цели 15 години, сфатил дека имало компјутерски неуспех и одлучил да ја преземе контролата на авионот во свои раце – тој одлучил да се исклучи системот кој го контролира авионот и летот.avion 55

– Пилот на конзолта над нивните глави гипритиснал двете копчиња – и на тој начин се исклучил сегашниот компјутер. Тој ја зел рачна контрола на авионот. Авионот бил запрен и почнал да се враќа повторно во нормала. Тоа било спас, како ништо да не се случило, а пилотот авионот го подигнална 8.500 метри во височина и по 110 минути откако тој безбедно слета во Минхе, пишува Шпигела. Меѓу Луфтханза пилоти брзо се проширила информацијата дека е само благодарение на искуството на пилотот била спречена трагедијата на авион на границата на Шпанија и Франција. Истрагата покажа дека височина над 10.500 метри ги замрзнува сензорите кои обезбедуваат податоци на компјутерот и за навалувањрето на авионот во воздух, така што компјутер почна да добива погрешни информации и авионот почна да слегува и блокираа каква било интервенција на пилот во компјутерски систем. Ербас А320 има три сензори – а две од нив беа замрзнати.piloti

– Компјутерска програма ги прифати податоците на двата сензори замрзнати, бидејќи тие биле идентични. Тој смета дека третиот покажувал погрешни податоци, иако тоа беше само точно – објаснува за Шпигел компјутерскиот научник Питер Ладкин. Авионот е програмиран да лета во согласност со информациите дека тие му дале сензорите и почна да се спушта, и компјутерот не се заклучи се до интервенцијата на пилотот. Сепак, искусен пилот може да го исклучи компјутерот. Тоа беше единствениот начин живот да се спаси, тоа е решение.

– За среќа, пилотот ја подразбира комплексна архитектура на системот. Помалку обучени пилоти не би имале идеја да го исклучаткомпјутерот – рече Ладкин. Благодарение на умешноста и смиреноста само пилотите на 4 ноември, 2014 година спасени се 109 животи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1