Ако не сакате хемија – направете си сами евтин и природен лосион против комарци и бубачки


Ако сте противник на користење на хемиските спрејови против бубачки и комарци … ова е добра замена – природна а ифункционира.

komarci losionСостојки:

1/2 литар алкохол

-100 грам цели каранфилчиња

-100 мл масло – бебешко масло или слични (може и масла од бадем, сусам, камилица, лаванда, анасон и слично)

Подготовка

Оставете каранфилчето да се маринира во алкохолот четири дена
Промешајте секое утро и вечер
По 4 дена додадете го маслото
и  подготвене  за употреба.

апликација:
Нежно тријте неколку капки во кожата на рацете и нозете.
Одбива и болви на миленичиња па можете да го користите и за нив .

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1