Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Ролан Гарос


Француската министерка за спорт, Роксана Марасинеану, неодамна потпиша закон кој се однесува на задолжителна вакцинација за многу други активности, вклучувајќи ги и спортските активности. Тоа значи дека Новак Ѓоковиќ, доколку не се вакцинира, нема да може да настапи на турниро „Ролан Гарос“ кој ќе се одржи од 22 мај до 5 јуни.

Претходно беше соопштено дека вакцинацијата е задолжителна и за учеството во „Вимблдон“ и „УС опен“.

Цврстиот став на Новак Ѓоковиќ да не се вакцинира против коронавирусот го натера австралискиот министер за имиграција Алекс Хоук да го искористи своето дискреционо право и да му ја поништи визата на тенисерот, а со тоа и да му го оневозможи настапот на „Австралија опен“.

По последните мерки во Франција истото го чека и на „Ролан Гарос“ во Франција. Франција го обврзува секој спортист да биде вакциниран против коронавирусот поради јавното добро на земјата

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1