Ако веќе пиете барем пијте црвено вино – штитело од рак


На универзитетот во Лестер во Данска, научници презентираа нови докази за хемикалија во црвеното вино, која што може да помогне во спречување на ракот, срцевите болести и дијабетисот.

Станува збор за ресвератрол, соединение кое што се наоѓа во кожата на црвеното грозје. Потенцијалните здраствени бенефиции биле познати уште пред некое време, а на конференцијата било покажано дека со евентуално со две чаши вино, може да се преполови стапката на рак и тумори.

Истражувачите сега се надеваат дека ќе ги преземат своите наоди од лабораторијата во следната фаза од спроведувањето на клиничкото испитување за да го пронајдат оптималното ниво на ресвератрол кај луѓето.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1