Аква паркот ќе го градат 2 македонски и 1 турска фирма


На последниот тендер избрани се фирмите кои ќе го градат аква паркот.

Избрани се две македонски и една турска компанија – “Жикол“ и “Електро Унион“ од Скопје и турската Полин Супарклари Ве Хавуз Системлери Аноним Ширкети. Имаат 5,2 милиони евра да го изградат водениот парк што ќе преставува нова атракција во главниот град.

Ќе се протега на 12.000 квадратни метри, а рокот да биде завршен е април 2013 година. Предвидено е да има ресторан, базен со барнови, мрзелива река, детски свет, пиратите од карибите, 10 тобогани меѓу кои ќе има space ball, boomerang, multy slide.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1