Ал Каеда има листа за убиства – Карикатуристот од Париз е првиот од списокот “Wanted Dead or Alive”


Карикатуристот на списанието “Charlie Hebdo”, Стефан Шарбоние, е тешко повреден во терористичкиот напад, пренесува француски Liberation! За него, инаку, уште во 2013. година Ал Каеда издала “потерница” поради карикатури на кои се наоѓа пророкот Мухамед.
PX*13510250

Ал Каеда во своето списание на почетокот на минатата година објавила фотографија на која има список од 11 јавни личност кои се бараат “мртви или живи”, поради злосторствата кои ги направиле против исламот, пренесува српски “Telegraf”.

Во изводот од списанието “Inspire”, кој бил објавен во изданието на Ал Каеда, посебно бил баран карикатуристот на списанието “Charlie Hebdo”, Стефан Шарбоние, кој илустрирал стрип на кој се гледа како пророкот Мухамед води камила низ пустина.

Inspire-magazin500

На списокот “Wanted dead or alive” се наоѓа и Салман Ружди, британски писател со индиско потекло, кој е обвинет дека пишува сатанистички стихови, а на листата è и Тери Џонс, кој јавно запалил копија од Куранот.

lista-dead-or-alive-al-kaeda-02

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1