Ова се карикатурите поради кои денес се убиени 12 луѓе во Париз (Фото/Видео)


Францускиот сатиричен магазин „Шарли Хебдо“ во 2012 година објави карикатура од пророкот Мухамед која ги разбесни муслиманите ширум светот.

karikatura

На насловната на магазинот беше прикажан и муслиман во инвалидска количка кого го турка ортодоксен Евреин, а под карикатурата беше напишано „Недопирливи 2“, а се однесува на еден награден француски филм.

во септември 2012, списанието објави карикатури на Мухамед, меѓу кои и такви на кои тој е гол и во порнографски или понижувачки пози, за време на насилните протести во неколку земји поради филмот „Невиноста на муслиманите“, снимен во САД, во кој се исмејува Мухамед.

Погледнете ги сите карикатури објавени во сатиричниот неделник „Шарли Хебдо“ а се однесуваат на пророкот Мухамед и на муслиманите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1