ФОТО: Ова е скопјанецот кој го држеше заложник и се закануваше дека ќе си го убие синот


Единица за недозволена трговија со оружје и експлозивни материи имала сознанија дека 43- годишниот скопјанец Д.Ѓ. неовластено набавил и чувал во неговиот дом во село Раштак поголема количина на оружје и муниција, па оради тоа во содејство со полициски службеници од ЕПОИ-АЛФА, Единицата превзела мерки за претрес во неговиот. Но, обидувајќи се да ги држи полициските екипи подалеку од неговиот дом поради поголемата количина на оружје и муниција која ја поседувал во домот, 43-годишниот скопјанец Д.Ѓ. на 2-ри месецов го држел сопственото дете како заложник.

1137

Откако бил совладан Д.Ѓ. бил извршен и претерсот.

Пронајдени биле пушка „М-48“ кал. 7,9 мм, пушка “Чешка Збројовка“ кал. 22 мм со оптика „ГАМО“  4х20 TV WA; ловечка пушка „ЦЗ“ кал. 12 мм, автоматска пушка непозната марка и калибар, револвер непозната марка и калибар,  пиштол „ЦЗ М-70“ кал. 9 мм и рамка со пет куршуми за истиот,  воздушна пушка „МЕТЕОР“ В3 кал. 4,5 мм , воздушна пушка „ГАМО“ кал. 6,35 мм, 131 парче различен калибар на муниција, 31 парче боева муниција, делови за различни типови на оружје и машинка за полнење патрони.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1