АМАН денес ги носи потписите за евтината струја во Собранието


aman2Граѓанската иницијатива АМАН денес ќе ги предаде во Собранието потписите кои ги собра со цел да покрене измени во Законот за енергетика, со кои ќе се гарантира поевтина струја.

АМАН собра околу 13.000 потписи, со кои се бара враќање на дневната евтина тарифа и да не се наплаќа парно за оние кои се исклучиле од мрежата.

По предавањето на потписите Собранието може да одлучува по иницијативата во рок од 30 дена. Пред да ги предадат потписите, ќе се одржи и протестен марш.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1