Американка создаде полнач кој ја полни батеријата на мобилен за 20-тина секунди


eshaЕша Кер осумнаесетгодишната студентка од Калифорнија создаде субер брз полнач за мобилни телефони и ја освои наградата од Интел во висина од 50.000 долари.

Нејзиниот полнач може да ја обнови батеријата на мобилен за помалку од 30 секунди.  Уредот е супер батерија која може да собере доволно енергија во мали садови, полни брзо и ја задржува енергија подолг временски период.

Изумoт на младата студентка освои прва наградана на Интел фондацијата за млад научник на Саемот за наука и инженерство кој се одржа во Феникс, Аризона.

ajsa

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1