Аmnesty international: Кој ќе одговора за злосторствата на Косово?


По денешната пресуда за ослободување на Харадинај – обвинет за злосторствата над србите на Косово – останува прашањето кој е виновен за извршените злосторства? стои во соопштението на Амнести.

Се проценува дека припаднциите на ОВК убиле околу 800 припадници на малцинските групи на Косово. Само мал број на тела се пронајдени ексхумирани и вратени на семејствата потсетува Амнести.

Директорот на Аmnesty international, меѓународната организација за заштита на човековите права за Европа и Централна Азија, John Dalhuisen, прашува дали некој ќе оговора пред судот? Бидејќи тоа го бараат семејствата кои ќе сакаат правдата да биде задоволена, се вели во соопштението на Амнести.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1