АНТИ ГЕЈ АКТИВИСТИ ВО МОСКВА СЕ СУДРИЈА СО ГЕЈ АКТИВИСТИТЕ


Анти – геј активисти денеска во Москва се судрија со геј – активистите, кои излегоа на неодобрен собир во близина на државната Дума.

POLICIJA_GEJ_MOSKVA513

Уапсени се триесетина лица на двете страни. Геј – активистите се собраа, во обид да го искажат ставот дека руското општество не треба да биде хомофобично; нивните противници во истовреме на глас читаа извадоци од Библијата, за да им покажат дека хомосексуалноста е грев.

-Овие луѓе не се наши. Во Русија, луѓето се чисти и исправни, а овие луѓе се нечисти, викаше еден од противниците на права за геј популацијата.

Рускиот парламент лани воведе забрана за одржување на геј парадите.

-Владата во Москва нелегално ги забранува јавните активности на ЛГТБ заедницата, истото се случи и во Сант Петербург, изјави еден од активистите на ЛГТБ – заедницата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1