Доктор Оз – Човекот кој ја стресе Америка


Неговата слава се должи пред се зошто на вечно дебелите Американци им го смени животот. Не само што им покажа зошто се дебелеат, туку и зошто имаат нездрави животни навики.

dr oz

dr oz opraОвој 52 годишен доктор, за првпат се појави во шоуто на Опра Винфри, каде маестрално ја демонстрираше неговата животна филозофија – Јадам за да живеам, а не обратно.

Токму оваа филозофија е непозната за многу Американци – тие живеат за да јадат.

И сега, од никаде, се појави доктор, згора на тоа и од Турција, кои сите здравствени проблеми им ги решава како крстозбор.

Мехмет со родителите во 1955 година се преселил во Америка.

dr oz opra 2

Дипломирал на славниот Универзитет харвард, а потоа се сели на Универзитетот во Пенсилванија, каде станува првенец во класата кардио хирурзи.

И тука почнува неговата опсесија со здравствените навики. Не му требало многу да увиди дека Американците живеат нездраво.

Како кардиохирург, добро знаел дека последиците од нездравата исхрана удираат на срцето.

Оперирал и во сала и преку интернет.

dr oz2

Како здравствен советувач, Опра го ангажирала гледајќи ги неговите онлајн операции.

Пет сезони, доктор Оз ги подучуваше Американците како треба здраво да се хранат, а потоа го започна и неговото шоу.

Напоредно му беше жестока конкуренција на славниот колега доктор Фил. Приватно, доктор Оз е во брак со Лиза и има четири деца.

Kukuriku.mk

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1