Арената Филип Втори доби сертифкат од IAAF


filip 2 sertifikat

Арената Филип Втори доби сертификат -Класа 1 од Меѓународна Атлетска Федерација (IAAF).

Со исполнувањеето на овие спецификации од правилото 1.1 за IAAF патека и за останатите дисциплини, атлетската патека може да се користи и како терен за атлетика.

Со изградбата на Арената Филип Втори, Македонија доби грандиозен спортски објект, на кои до сега играат фудбалскиот клуб Вардар и нашата фудбалска репрезентација, но од сега натаму на стадионот можат да се одржуваат најразлични атлетски натпреварувања.

Фото – Скопје инфо

Share Button
Перица Гиевски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1