Археолозите го најдоа влезот во светот на мртвите – се наоѓа во пештера


Aрхеолозите од Универзитетот Саленто, соопштиja дека пронашле пештера за која античките народи верувале дека е влез во АД-от – подземниот свет на мртвите, лоциран на територијата на југозападна Турција.

svet mrtvihОд пештерата излегуваат отровни гасови, па поради тие причини и постоело такво верување. Позната како „Плутонова капија“ по римскиот бог на подземјето, пештерата се наоѓа во близина на остаток од храмот, каде археолозите пронашле столб посветен на богот и неговата жена Кора, односно Персефона.

Влезот на пештерата се срушил пред околу 5.000 години, сочувувајќи доказе дека лугето таму живееле во времето на неолитот.

Мајкл Галатај, археолог од колеџот Милсапс кој работи на проучување на оваа пештера вели дека неговите колеги, предводени од археологот Јоргос Папатанасопулос, сметаат дека локалитетот е важен, но пред се од митолошки аспект.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1