Археолозите во шок: Откриле тунел кој води во „подземниот свет“ (Видео)


Археолозите се сомневаат дека народот Теотихуакан во тунелот ги погребувале народните владетели, бидејќи таму биле пронајдени 50.000 гробови во кои исто така имало и школки и скапоцени камења.tunel_1415094667_670x0

Мексиканските археолози откриле „влез во подземен свет“. Тунелот од времето на цивилизацијата Теотихуакана е откриен уште во 2003 година, но дури после 11 години било пронајдено скривалиште. Фотографиите од откритието биле споделени во јавноста па фрлено е ново светло на културата на Теотихуакана, мистериозно исчезната во 7 век.tunel-480x339

„Влезот во подземниот свет“ е долг 138 метри, а длабок 18 метри. Во него е направено вештако небо на кое светкавите камења претставуваат ѕвезди. Археолозите се сомневаат дека народот Теотихуакана во тунелот погребуваат народни владетели бидејќи таму биле пронајдени 50.000 жртвени гробови во кои имало школки и скапоцени камења. Инаку, цивилизацијата Теотихуакан која во превод значи „Родно место на боговите“, била најголемо градско седиште во Средна Америка. Погледнете го видеото во продолжение.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1