Archive by Author

Навивачи од Бугарија го блокираа патот Крива Паланка-Куманово

Навивачи од спортскиот клуб „Ботев“ од Пловдив, Бугарија, го блокираа магистралниот пат Крива Паланка-Куманово. Според информациите од полицијата, утрово околу 3 часот автобус со навивачи на клубот „Ботев“ запреле на бензинската пумпа на обиколницата кај Крива Паланка, излегле и испишале навредливи графити. Тие залепиле и налепници со ознаката БГ и го продолжиле патот кон Куманово. […]

______________________________________________________________________________________________________

Над 800 земјотреси за 10 дена во охридско

Земјотресите се главно слаби со Рихтерова магнитуда помеѓу 1 и 2 степени. Со Рихтерова магнитуда помеѓу 2 и 3 беа регистрирани 31 земјотрес, а со магнитуда поголема од 3 беа регистрирани 4 земјотреси. Повеќе од 800 земјотреси регистрирала телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија во периодот од 18 јуни до денеска во охридското епицентрално подрачје. Земјотресите […]

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе маслиново масло на маса во ресторан – Европа со нова забрана

Речиси е незамисливо да во еден ресторан нема бокалчиња со маслиново масло. Но, сепак ЕУ одлучи да ги забрани истите, со цел да ги заштити клиентите.  Контроверзниот потег значи дека корисниците сега ќе бидат во можност да ги натопат нивните лепчиња само во етикетирани шишенца со масла. Одлуката за забрана на класичните бокали, е дело […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1