Archive by Author

Кукаст крст на споменикот на Александров во Кисела Вода (Фото)

Споменикот на Тодор Александров во населбата Кисела Вода синоќа е ишарен со кукаст крст, симбол на фашистичката идеологија.

______________________________________________________________________________________________________

Навивачи во Албанија го запалија македонското знаме (Видео)

  Пеејќи Обединета Албанија“ и „F*ck you FYROM“, албанските навивачи на натпревар кои немаше никаква врска со Македонија го запалија македонското знаме. Ова се случувало пред квалификацискиот натпревар помеѓу Албанија и Словенија за мундијалот во Бразил. Сето ова е снимено и поставено Јутјуб, пренесува мкд.мк

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ќерката на Вил Смит ја пее ,,Skyfall,,

  Ќерката на Вил Смит, Џејде Пинкет Смит од свои 9 години има музичка кариера која е во подем, а својот талент сега го подели и со светот.

______________________________________________________________________________________________________

Конечно ќе се работи на реконструкција на болниците во Македонија

Министерството за здравство започнува со реконструкција на здравствените домови во државата. Во првата фаза ќе се работи на здравствените домови во Пехчево, Валандово, Штип и Ресен, а за околу две недели се очекува да бидат санирани уште четири до пет други здравствени домови.

______________________________________________________________________________________________________

Хуманитарен концерт во чест на DJ Power

FREE YOUR MIND Tribute to DJ Power во Петок, 26 Октомври 2012 во 23:00 часот во чест на еден голем човек, пријател, талентиран дј – Во чест на DJ Power во клуб Колосеум, ќе се одржи хуманитарен концерт.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец избоден со нож во Швајцарија

Дваесет и седумгодишен македонски државјанин е избоден со нож на аеродромот во швајцарскиот град Цирих.

______________________________________________________________________________________________________

Сонце ќе имаме цела недела – неделна прогноза

Надпросечно топлите денови ке продолжат и во наредната недела, кога не очекува сончево и стабилно време, но со постепен пад на температурите. Еве ги деталите за неделната прогноза:

______________________________________________________________________________________________________

И студентите со петиција бараат бесплатен јавен превоз

  Уште една петиција на социјалните мрежи. Студентите собираат потписи со кои бараат и тие да добијат бесплатен јавен превоз како и пензионерите.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски билдери второ и трето место во светот

Македонските натпреварувачи на натпреварот во бодибилдинг кој се одржа во Порторож – Словенија освоиле три трети и едно второ место во своите категории.

______________________________________________________________________________________________________

Плац во Канада за само 10 долари

Во канадскиот град Рестон се продаваат плацеви за само 10 долари, се со цел да ги привлечат семејствата и бизнисот да се населат во ова гратче.

______________________________________________________________________________________________________

12 год. преплашено девојче пукало во провалник (Видео/Фото)

,, Кога видов како се врти рачката од вратата само затворив очи и стрелав,, 12 годишно девојче кое било само дома се скрило во орманот кога провалникот влегол во куќата.

______________________________________________________________________________________________________

Почина ,,таткото,, на пресадувањето на коскената срж

Хирургот кој во 1956. ја направи првата трансплантација на коскената срж Др. E. Donnall Thomas почина на 92. години во Сиетл. Починал од срцев удар.

______________________________________________________________________________________________________

За 1 месец случајно убиле 13 луѓе

Ловците пукаат на се што мрда. За само 35 дена од оваа есенска ловечка сезона биле убиени 13 луѓе меѓу кои и едно дете, велат загрижено невладините организации во Италија.

______________________________________________________________________________________________________

Бебе родено со лице ,,маска,, – го чека тешка операција (Видео/Фото)

Неможе да јаде, неможе да се смее, селаните соседи го гледаат како атракција и ја вознемируваат мајката, семејството ја советувало да го фрли бебето – но наместо тоа таа му дала повеќе љубов, а сега има и  надеж дека бебенцето ќе има нормален живот.

______________________________________________________________________________________________________

Откриена клетвата фрлена на хорор куќата во Црниче

Братска клетва е причина за проклетството на зелената куќа во скопската населба Црниче, пишува дневниот весник Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Научници направија бензин од воздух

Група инженери од една мала технолошка фирма во северна Англија „Ер Фјуел Синтезис“, произведоа нафта, користејќи само „заробен воздух,, а за да ја направат освен воздух користеле само уште струја.

______________________________________________________________________________________________________

Пресуда: И на суд докажано – мобилните создаваат тумори

  Италијанскиот Врховен суд пресуди дека постои причинска врска помеѓу употребата на мобилни телефони и тумори на мозокот. Оваа пресуда прва од ваков тип постави правен преседан кој би можел да предизвика налет н милиони тужби.

______________________________________________________________________________________________________

Затвореници си се дрогираат во затворот во Штип – дрога имаат за извоз

Во штипскиот затвор беа пронајдени 19 ќеси со непозната материја, за која се претпоставува дека е марихуана. Ова е 3 случај да се најде дрога во затворот за период од само 5 месеци, информира МВР.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1