Авионот на Iron Maiden се судри во Чиле


Познатиот Boeing 747 Ed Force One, сопственост на британската хеви метал група Iron Maiden, се судри со влекач на аеродромот во чилеанската престолнина Сантјаго, соопштија британските медиуми .Авионот се удри во влечното возило додека се обидувал да направи вртење под раководство на возачот кој го води за полнење гориво, пред групата да лета за концерт во шпанскиот град Кордоба. При инцидентот настрадаа двајца фиксни оператори на влечното возило, кои се однесени во болница. “За време на свиокот паднал Болт, кој е дел од механизмот кој го поврзува влечното возило со авионот и така кај кривината двиѓвел надвор од контрола и се удеил во влечното возило, оштетување се сериозни на шасијата и двата мотора “, се вели во соопштението на официјалниот сајт на групата.avion iron maiden

20-те тони музичка техника сеуште не биле натоварени на авионот. Никој од членовите на бендот не бил на бродот. Групата исто така истакнува дека веројатно ќе треба да се менуваат двата мотора на авионот. Ed Force One е авионот на групата, кој музичарите го купија од авиокомпанијата Air France во 2016 година за патувањата за време на светската турнеја The Book of Souls. Пилотирање е доверено на вокалистот Брус Дикинсон.

Легендарниот бенд Iron Maiden е основана во 1975 година и покажува сериозно влијание врз формирањето на светската “метал” музика. Во својата 40-годишна историја групата снима 15 студиски албуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1