Автобус со туристи падна во кањон во Црна Гора – 15 мртви (Видео)


Во кањонот на Морача излетал автобус со романански таблички, а полицијата информира дека има 15 загинати и 30 повредени патници

vise-poginulih-nesreci-putu-podgorica-kolasin-slika-288811Тешката сообраќајна несреќа се случила денеска околу 17 часот на магистралниот пат Подгорица-Колашин, соопштила Радиотелевизија Црна Гора.

Автобусот застанал во провалијата, на 30 до 40 метри од патот. Местото на несреќата е во близина на манастирот Морача, на мостот викано Грло. Автобусот излегол од тунелот и ја пробил банкината од левата страна и паднал во провалијата.

Спасувачите направиле кордон кој се спушта низ падината од каде ги извлекуваат тешко повредените патници

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1