Бајадера во три бои


Состојки:

1128-660x300120 гр мелени ореви

100 гр бело чоколадо

100 гр црно чоколадо

За шербет:

350 гр шеќер

100 гр вода

2 лажици маргарин

Подготовка:

1. Најпрвин се прави шербет. Шеќерот, водата и маргаринот се варат. Шербетот се дели во 3 садови.
2. Во првиот сад се ставаат оревите. Смесата се става во калап за бајадера. Се остава да се излади и стегни.
3. Во вториот сад се става рендано бело чоколадо. Се меша додека не се растопи чоколадото и се тура врз првиот слој. Се остава да се излади и стегни.
4. Во третиот сад се става рендано црно чоколадо. Се меша додека не се растопи чоколадото и се тура врз белиот слој.

Напомена:
Мора да почекате да се стегнат слоевите, бидејќи ќе ви се измешаат особено вториот и третиот слој. Додека чекате да се стегнат, шербетот ќе ви се излади затоа треба пак да го стоплите малку, за да може чоколадото да се стопи.

Popara

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1