Бактерија покрај варичелата причина за смртта на 4-годишното девојче


Од што почина четиригодишнатата Ј.С. на 29 март при транспортот до Клиничкиот центар во Ниш се уште не е утврдено, но неофицијално, прелиминарните брисеви земени при обдукцијата покажале присуство на стрептокока група А.

Девојчето боледувало од варичела и имала висока температура, а кобниот ден усните и кожата и посинела, а губела и свест.17_1000x0

Не примаат невакцинирани деца

На вратата од детската градинка „Звончиќ“ осамна известување до родителите дека нема да се примаат деца кои не се вакцинирани во склад со календарот за вакцинација. Исто така родителите чии деца се во градинка, а не се вакцинирани мора да се јават кај избраниот педијатар, се наведува со известувањето.

Станува збор за бактеријата стрептокока бета хомоликус група А, која може да предизвика бројни компликации и болести во организмот како што се сепса, менингитис, заболување на бубрезите…

Стептококата е како бомба во организмот. Тоа е многу инвазивна бактерија. Основниот преглед кај децата при прием во градинка подразбира да немаат стрептокока во грлото и носот, вели проф. д-р Бранислава Коциќ, началничка од центарот за микробиологија, од Институтот за јавно здравје.tragedija-gradinka-bg

Дали присуството на стрептокока придонело за компликацијата на варичелата или пак варичелата која го намалува имунитетот придонела за развој на стрептококата, во овој момент не може да се каже додека не се направи комплетна анализа.

Во градинката „Звончиќ“ во Ниш се наложени превентивни мерки во соработка со педијатри и епидемиолози. Според директорот, надзорот од санитаните инспектори укажал на пропусти во работата.

-Не се забележани санитарно-хигиенски недостатоци. Персоналот е под постојан санатирен надзор и има уредно извршени прегледи, вели тој.

Родителите на починатото девојче и вчера не сакаа да зборуваат со новинарите.

Епидемија на варичела во градинакта на девојчето

Во градинката „Звончиќ“ каде одела Ј.С. која ненадејно полина, прогласена е епидемија на варичела. Во Здравствениот дом се прегледани 247 деца, а сипаници се утврдени кај осум од групата на починатото девојче. Децата смеат да одат во градинка, но има засилена контрола зошто постои опасност случаите да прераснат во епидемија, велат од Здравствениот дом.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1