Балкaнот прекриен со снежна покривка


Неколку земји на Балкaнот денеска се прекриени со снежна покривка што предизвика проблеми во сообраќајот.

sneg

Во Босна во текот на ноќта температурата падна под нулата и донесе снежна покривка над 10 сантиметри, главно во источниот дел од земјата, односно околу Пале и Соколац.

Неколку сообраќајници беа затворени во текот на денот. Сообраќајот на автопатот Загреб – Сплит на неколку места беше во прекин. Според временската прогноза зимското време на Балканот ќе се задржи неколку дена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1