Бара смртна казна за папата Бенедикт Шеснаесетти


Еден професор од Универзитетот во Грац, бара да се пресуди смртна казна за папата Бенедикт Шеснаесетти поради забраната за користење контрацепција .

Papa-Benedikt

Професорот по музика ова го напишал на веб страната на Универзитетот, а во текстот го обвинува папата за милиони смртни случаи од ХИВ/СИДА, кои имале секс без заштита. Универзитетот во Грац се огради од текстот, а дел од коментарите на текстот се повлечени.

Деканот на Универзитетот се извинува за оваа неочекувана реакција на професорот по музичка наука и реши да го суспендира професорот на некое време. Во меѓу време неговиот натпис е отстранет од веб страната.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1