BBC сокрил силувања кои ги извршил нивниот популарен водител


Би-Би-Си e прогласен за виновен поради прикривање на повеќе силувања извршени од страна на познатиот водител Џими Савил. Во својата 40-годишна кариера нападнал стотици момчиња и девојчиња, а во БиБиСи цело време ги игнорирале поплаките на жртвите, стои во извештајот од истрагата претставен на управата на британскиот јавен сервис, која ја водеше поранешен судија во Апелациониот суд – Џенет Смит.Jimmy+Savile+555

Џими Савил беше легенда на Би-Би-Си. Тој го водеше Top of the Pops во златните шеесетти и седумдесетти години, како и бројни гледани емисии.

– Савил беше закана за младите, момчиња и девојчиња, а неговата положба на ѕвезда ја искористувал бесрамно. Најмладата жртва на злоупотреба беше осум години, а најмладото момче кое го силувал само десет. Практика Би-Би-Си да ги заштитат своите ѕвезди му овозможи да го прави ова со децении “, рече шефот на истражната комисија Џенет Смит.

Дури по неговата смрт пред пет години во јавноста се појавија пријавите од стотици момчиња и девојки за сексуална злоупотреба при контакти со Савил.

БиБиСи беше принуден да започне истрага, а резултатите се објавени.Генералниот директор на БиБиСи – Тони Хол рече дека во име на Би-Би-смета дека ова не било во ред.

– Ова е ужасна дамка на нашата институција, и јас длабоко се извинувам за болката која е нанесена “, вели Хол.

Сликата за Савил станува дополнително побизарна подоцна во неговата кариера се пријавил за добротворна работа во детски болници и сиропиталишта, за што дури и беше одликуван од кралицата за витез.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1