Белград е најмногу бомбардиран и разрушуван град во Европа


Трипати во неколку наврати, српската претстолнина е рушена и дигана од пепел во текот на 20 век.
g_belgradforwebНајголемо рушење претрпела 6 април 1941 година, кога германската авијација со повеќе од 350 авиони, без никаква најава во 6.30 наутро го бомбардирале главниот град – со кој е означен почетокот на инвазијата на Кралството Југославија.
Две најголеми бомбардирања се случиле во април 1941 и 1944 година, без разлика што во слична ситуација Белград беше и во 1999 година, кога бомбардирањето беше од помали размери.
„Белград е еден од најчесто бомбардираните градови во 20 век, ако не го сметаме Дрезден во Германија кој буквално беше срамнет со земја или некои поединечни градови во Полска, “ изјави за „Блиц“ Срѓан Цветковиќ, историчар во Институтот за современа историја по повод денешниот ден на бомбардирањето.
329503_1011_origh
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1