Бензините повторно поевтинуваат – Ова се новите цени


Цените на бензините поевтинуваат за два денара, а цената на дизелот и екстра лесното останува непроменета.
Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 62 денара за литар, а на Еуросупер БС-98 ќе биде 64 денари за литар.benzin3
Се намалува и цената на Мазутот и ќе изнесува 19,9 денари за килограм.
Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесувала 46,27 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот бил 54,32 денари
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1