Бензинските пумпи крадат и ставаат вода во горивото – утврдила инспекцијата


 

Инспекциските контроли направени во неколку градови низ Македонија покажале дека наместо 10 често се точат 8 или 9 литра гориво, во нафтата се додава вода, има далеку повеќе сулфур од дозволеното, а наместо 98 бензините имаат по 94 октани, пишува Дневник.  

Контрола била направена низ неколку бензински пумпи во Радовиш, Струмица, Тетово, Гостивар и Валандово. Во повеќето е најдено дека на разни начини ги мамаеле граѓаните.

Пумпите, намерно небаждарени подолго време точеле помалку гориво отколку што наплаќаат. На граѓаните им се продава бензин од наводно 98 октани, а во него имало 94 октани, во дизел-горивата е најдено вода, а количеството сулфур се многу поголеми од дозволеното.

Од Пазарниот инспекторат најавуаат остри санкции

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1