Богаташи мрзнеа цела ноќ за да видат како е да си бездомник (Видео)


 

Во 12 града, 500 бизнисмени, директори, адвокати, славни личности и политичари спиеа под отворено небо како порддршка за бездомните тинејџери низ Америка.

Во близина на тунелот Линколн на смрзнувачки температури ја минаа бизнисмените ноќта. Испратија порака до бездомниците ,,не сте сами – се грижиме за вас,,

Успеале да соберат околу 11 милиони долари за да се изградат засолништа за бездомниците. Богаташите почуствуваа како е да си бездомник во Toronto, Houston, Vancouver, Atlanta, Philadelphia, Washington, D.C. кампањата има и свој интерент сајт и од ден на ден се повеќе богати и познати се приклучуваат кон каузата. www.covenanthouse.org.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1