Богов: Не инвестирајте во биткоин – тоа е ризична валута!


Граѓаните да не инвестираат во виртуелната валута биткоин, бидејќи е тоа ризична валута, предупреди денеска гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов, откако стартап-фирмата CodeWell (КоудВел) која се занимава со изработка на апликации за мобилни телефони и нуди програмерски услуги за странски и домашни компании, најави дека прифаќа транскации во биткоини, пренесува Плус Инфо.

– Не ги охрабрувам граѓаните да работат и да вложуваат во виртуелната валута биткоин. Таа е шпекултативна валута, подлежна на големи осцилации и, според тоа, многу ризична за вложување.Тоа се гледа и од фактот што на почетокот тргна како валута од еден долар и многу брзо се искачи над 1.000 долари, а потоа падне за 50 отсто – изјави Богов.bitkoin

Гувернерот предупреди и дека биткоинот не е легална валута во Македонија и сите што ја користат или имаат намера да ја користат во плаќањето, ќе подлежат на санкции.

– Законите се јасни –  во земјава легалното плаќање се одвива во денари. Употребата на девизи во плаќањето, па и на виртуелната валута биткоин ќе се третира како нелегално и ќе подлежи на санкции кои се предвидени во законите – подвлече Богов.

Биткоин е „peer to peer“ систем за плаќање кој се појави во 2009 година како софтвер со отворен код. Дигиталната валута уште се нарекува и виртуелна валута, електронски пари или крипто-валута поради криптографијата која се користи при создавањето и трансферот.

Оваа валута сè уште не е прифатена како платежно средство од страна на владите и централните банки.

Комерцијалната употреба на биткоин е се уште мала во споредба со шпекулациите околу неа, кои се причина за флуктуациите во цената. Користењето на биткоин за плаќање на сервиси и услуги е во пораст и постојано се зголемува. Една од причините се ниските трошоци во споредба со провизиите кај традиционалните кредитни картички кои се движат помеѓу 2 и 3 проценти. Најголемата биткоин трансакција беше извршена на 20 март.2014, за купување на вила во Бали во износ од 500.000 американски долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1