Бомбашот самоубиец во Истанбул е Набил Фалди


Бомбашот самоубиец, кој го изврши терористичкиот напад во Истанбул во вторникот, во ко беа убиени 10 лица, се вика Набил Фалди, пренесе турската новинска агенција Доган.istambul-teroristicki

Според истиот извор, Набил Фалди е роден во Саудиска Арабија, а се претпоставува дека во Турција влегол од Сирија на 5 јануари.

Оваа информација до сега не е официјално потврдена од турските власти.

Турската полиција во средата изутрина во Анталија уапси тројца руски државјани поради сомнеж дека биле вмешани во терористичкиот напад и дека имаат врски со Исламската држава.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1