Борис Тадиќ се повлече од лидер на Демократската партија


Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ се повлече денеска од лидерската функција на Демократската партија, која сега е во опозиција.

Тадиќ ја објави одлуката на партиската средба денеска, свикана за подготовка на конгресот на партијата.
Порано оваа година Тадиќ и неговата Демократска партија ги загубија парламентарните и претседателските избори.

Борис Тадиќ најверојатно ќе биде заменет од Драган Ѓилас – сегашен градоначалник на Белград.

Тадиќ ќе остане „почесен претседател“ на Демократската партија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1