Брисел се огласи за изгласувањето на Законот за јазици


Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија, како што е најавено во планот 3-6-9, и го нотира вчерашното усвојување, изјави за МИА портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич.– Имплементацијата на законот треба да биде во согласност со европските стандарди, вели Коцијанчич.

Додаде оти очекувањата на Европската комисија се Собранието сега да се фокусира на реформите и да се напредува во ЕУ агендата

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1