Бугари продавале бебиња


Бугарската агенција за национална безбедност (ДАНС) во Софија откри криминална група која продавала новороденчиња.

bebe555Членовите на групата наоѓале трудници кои поради социјална состојба или со психолошки проблеми за финансиски надоместок биле подготвени да си ги продадат децата, соопшти безбедносната агенција.

Криминалците претходно обебзедувале купувачи, најчесто семејства без деца во Бугарија и странство.Во групата имало и адвокат со задача да ја обезбеди неопходната документација за посвојување дете.

Најголемиот број на трудници со бугарско потекло биле сместени во буграска градинка во Софија.Во соопштението на ДАНС, нема бројка на трудници кои учевствувале во ова, ниту на продадени бебиња

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1