Бугарите одат на забар и по бензин во Македонија


Се повеќе Бугари доаѓаат во Македонија за да користат стоматолошки услуги бидејќи кај нив цените се за два до три пати повисоки. Најблиска дестинација за ова е Делчево, пренесе МИА.

Бугарскиот весник „Стандарт“ пишува дека за мост, четири пломби и вадење заб во Бугарија се плаќа 1000 лева, а во Делчево сето ова чини 400 лева.pasos bugarija

Растојанието од Благоевград до Делчево е 38 километри така што, како што наведува весникот, оваа стоматолошка екскурзија изгледа добро дури и да се пресмета горивото за возилата. Дури за стоматолошките услуги во Делчево се плаќа во бугарски левови.

Бугарите исто така одат во Македонија да набават и бензин поради различната цена на горивата од двете страни на границата. Така, според бугарската „Нова теелвизија“ литар дизел во Бугарија чини нешто над два лева, а во Македонија се продава за околу 1,5 лева.

Пред неколку години Благоевград беше привлечна дестинација за стоматолошки туризам за странците, особено за Грците, но сега работите се сменети. Сега, редовни клиенти во грчките аптеки се Бугарите каде многу лекови набавуваат по намалени цени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1