Archive | Балкан RSS feed for this section

Хрватите тврдат дека Кирилицата е нивна – Србите се лутат

  На научната конференција „Хрватската кирилица е наше наследство“ која се одржала во Хрватската академија на науките и уметностите, била претставена старата хрватска идеа јтврди српскиот лингвист Милош Ковачвиќ.

______________________________________________________________________________________________________

Самохран татко продава бубрег за да ги прехрани неговите три деца (Фото)

Еден татко на три деца од Горна Вишча кај Живница поради тешката економска ситуација се одлучил за очајнички потег.

______________________________________________________________________________________________________

Се палат на национализам па швајцарска фирма профитира – им продава „патриотски часовници“ на Срби и Хрвати

Швајцарска фирма успешно продава на Срби, Хрвати и Црногорци по светот часовници со патриотски „детал“ во дизајнот, пишува „Блиц“.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Косовската полиција насила го симна албанското знаме

  Косовската полиција сосила го симна албанското знаме, кое група млади Aлбанци го поставиле на граничниот премин Мердаре на косовска страна.

______________________________________________________________________________________________________

Цигано-скопјаните ќе ги нема -„Златна зора” до Македонија

Ако влеземе во владата ќе станете минато – овие закани до Македонија ги упати пратеникот Илијас Панајотарос од грчката про-фашистичката партија Златна Зора, во жестоката дебата во грчкиот парламент, јави Телевизија Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Србија побара докази од Хаг против ослободените хрватски генерали

Србија побара од обвинителите на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија да и предадат докази против двајцата хрватски генерали, чии пресуди неодамна беа укинати, што ги затегна односите меѓу двете балкански земји, соопштија американските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Пуштен на слобода човекот што фрли јајцa врз автомобилот на Груевски

  Таулант Цапа од Дебар, кој во петокот фрлаше јајца врз автомобилот на премиерот Никола Груевски во Тирана, е пуштен на слобода, но со обврска редовно да се јавува во судот за евиденција, јави Курир

______________________________________________________________________________________________________

Владан Петровиќ новиот Тесла – успеа да создаде бесплатна струја

  Професорот Владан Петровиќ успеа да направи соларна централа која шест месеци во годината би можела да апсорбира сончева светлина, а во останатите шест, акумулираната енергија да ја одржува на 800 степени температура.

______________________________________________________________________________________________________

Не тераат да ги камшикуваме и газиме со штикли по гениталии – Исповед на проститутки

Како дојде зимата ни падна прометот. Жив автомобил не поминува. Смрзнати се сите не им е до ништо а камо ли до ебе*е,, вака ја започнува својата исповед 29 годишната А.З од Суботица која веќе 12 години работи како проститутка низ целиот Балкан.

______________________________________________________________________________________________________

Поради апсењето на Љимај, албански хакери го урнаа сајтот на ЕУЛЕКС

По објавувањето на одлуката на судиите од ЕУЛЕКС од Окружниот суд во Приштина за одредување на притвор од 30 дена за поранешниот командант на ОВК, Фатмир Лимај и тројца негови соборци, албанските хакери ја нападнаа интернет-страницата на мисијата на Европската унија во Косово и ставија текст за нивно ослободување.

______________________________________________________________________________________________________

Вампири во Србија – Се срушила воденицата на Саво вампирот – мештаните од Заржје во паника (Видео)

  Дали се работи за празноверие или пак обид да се привлече поголем број на туристи, или пак мештаните на Зарожје навистина веруваат дека постојат вампири е главна тема во ова село откако се срушила воденицата на Саво вампирот. 

______________________________________________________________________________________________________

Фатмир Љимај зад решетки – обвинение и 30 дена притвор

Поранешниот командант на ОВК и пратеник во косовскиот парламент Фатмир Љимај вчера откако самиот дојде во зградата на Врховниот суд во Приштина, остана зад решетки.

______________________________________________________________________________________________________

17 години мислел дека има СИДА – тестот бил погрешен – тужел, а добил само 4.000 евра

Србинот Драгиша Зекиќ 17 години живеел мислејќи дека има СИДА. Сега има 49 години, а дијагнозата му ја поставиле уште во 1986 година во клиничкиот центар во Белград.

______________________________________________________________________________________________________

Пепелашка криминалец скокна од прозорецот на судот, си го загуби чевелот – арно ама го фатија (Фото)

Криминалец кој бил доведен на судење во судот во Загреб направил вистинска драма. Србинот Саша Маријановиќ обвинет за кражба на автомобили

______________________________________________________________________________________________________

Косоварите ќе ја тужат Србија за 20 милијарди евра

  Група на албански економисти „Е15“ предлага секој граѓанин на Косово поединечно да ја тужи Србија во судот за човекови права во Стразбур.

______________________________________________________________________________________________________

Екс шефот на албанските разузнавачи, осуден за апсење на наводно вмешани во атентат на Глигоров

Албански суд го осуди поранешниот шеф на разузнавачката служба, кој се наоѓа во бегство, за убиство од 1995 година на незаконски уапсен осомничен за наводен заговор за атентат на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров, пишува Мкд.мк.

______________________________________________________________________________________________________

„Бенетон“ ги шпионира купувачите со камери во куклите

Откако се прошири веста дека „Бенетон“  во своите продавници ширум светот лансира скриени камери во очите на куклите во излогот и српските медиуми откриваат дека такви камери има и куклите во  продавниците на „Бенетон“ во Србија.

______________________________________________________________________________________________________

Кавга на твитер Јеремиќ со адвокатот на Готовина – не сум ваш тип немам ничива крв на рацете

Претседавачот на Генералното собрание на ОН Вук Јеремиќ влезе во расправа на социјалната мрежа „Твитер“ со Лука Мишетиќ, адвокат на хрватскиот генерал Анте Готовина, порачувајќи му оти „не е негов тип, бидејќи нема ничија крв на рацете“, јави Танјуг.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1