Archive | Балкан RSS feed for this section

Не сме само ние: Поради место во автобус дедо удрил девојка, таа го гризнала

,,Мрдни се ма да седнам,, – и рекол дедото на девојката, по што следела жешка кавга, a накрај и физичка пресметка.

______________________________________________________________________________________________________

Христо „Ал Капоне“ Стоичков

Најдобриот бугарски фудбалер на сите времиња Христо Стоичков наводно, нокаутирал еден новинар на бугарски весник, по што бил приведен од страна на полицијата од Чикаго, јавуваат бугарските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Тежок животот во Косово – по се се најлоши на Балканот

Косово е на првото место во регионот по негативни економски и социјални текови. Платите и пензиите се најниски, бројот на невработени е најголем, а цените на основните производи се приближуваат на европските.

______________________________________________________________________________________________________

За 20 години крвната одмазда убила 5.700 луѓе во Албанија

Само во последните 20 години во Албанија поради крвна одмазда се убиени повеќе од 5700 лица. Се бара да се воведе смртна казна за оние кои убиваат поради крвна одмазда, јавува Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Пијан татко и и го заклал мажот – и го срушил светот, а и рекол јеб**га.. морав, па сега што!

” Викав, го бакнував, молев да стане, но тој беше мртов”, вели Драгана Дражиќ чиј сопруг Александар Станков (22) почина откако татко и Здравко (50) го заклал. Кога низ плач и грч го прашала што стори татко и рекол ,, јеб**га морав, па што сега!  “Тој ме уби и мене со него. Татко ми, е […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриен е најстариот праисториски град во Европа – во Бугарија?

Во североисточна Бугарија кај градот Провадија е откриен најстариот праисториски град во Европа, пишува бугарската агенција Стандард.

______________________________________________________________________________________________________

Ирски офицер сведочи: Муслиманите тајно го нападнаа Сараево и ги убиваа своите

Муслиманските сили во Сараево, за време на војната и таканаречената опсада на овој град во минатото десетлетије, имале добро утврдени и строго доверливи тајни артилериски положби, за кои не знаеле дури ни припадниците на Обединетите нации и од кои најверојатно било отворено оган, за кој подоцна ги обвиниле силите на босанските Срби.

______________________________________________________________________________________________________

Тато потегна врски: Син на екс министер запишан на факултет иако бил 178 одбиен

Студентите на Факултетот за фармација во Белград се во чудо кога на првиот академски ден на факултетот го видоа синот на поранешниот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ, Василиј, запишан – иако по приемниот испит бил на 178. под линијата.

______________________________________________________________________________________________________

Рибар уловил пирана во Лесковaц

Во реката Ветерница која тече низ Лесковaц, рибарот Драган Михајловиќ улови Пирана тешка 900 грама и 35 см долга.

______________________________________________________________________________________________________

Почина сопственичката на Божен Козметик – ја изгуби биткaта со болеста

Сопственичката на познатата козметичка линија ,,Божен козметик,, починала по долга и тешка болест, во својот дом во Белград.

______________________________________________________________________________________________________

Србија амнестира 1000 затвореници – немало место во затворите

Осудени на помали затворски казни ќе бидат ослободени за да се реши проблемот на преполните затвори, пишуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: Девојката од Белград сеела СИДА и во соседните земји – заразен и амбасадор?

 Полицијата открила по СМС пораки дека девојката била во сексуална врска и со амбасадор од регионот,политичари.. а имала и најдобра другарка која исто така има СИДА, а е во врска со функционер.

______________________________________________________________________________________________________

Братот на Слободан Милошевиќ клинички мртов

Борислав Милишевиќ, постариот брат на поранешниот претседател на Србија и Југославија Слободан Милишевиќ. Доживеал срцев удар и клинички е мртов, пренесуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Руски нарко дилер уапсен во Бар

Црногорската полиција уапсила руски нарко дилер, кого Русија го бара со меѓународна потерница.

______________________________________________________________________________________________________

Црна Гора од туризам заработи 609 милиони €

Црна Гора во првите осум месеци од оваа година, била посетена од 1,1 милиони туристи. Што е за 4,6 отсто повеќе отколку во истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Се обиделе да украдат кров од хотел – ги фатиле

Две лица се обиделе да украдат бакарен лим од кровот на хотел во Жабљак. Полицијата ги фатила на дело.

______________________________________________________________________________________________________

Најдолго живеат Албанците, најкратко Србите – Македонците на средина

  На подрaчјето на западен Балкан најдолго живеат Албанците 76,4 години, следат Хрватите са просечен век од 75,7 години, а најкратко живеат Србите 74 години, ова го покажуваат податоците на ОН.

______________________________________________________________________________________________________

СТИГНА НАПЛАТА: 30 ГОДИНИ ДОЛЖЕН ЗА УНИФОРМА ОД ЈНА

Дури пред две месеца дошол судски извршител да му го наплати долгот со камата од 10 години, но тој не бил дома, па извршителот го попишал тракторот од тип 558 и тракторско гребло.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1