Чесите се најголеми пијаници во Европа


Најновите податоци на Светската здравствена организација покажале дека Чесите просечно пијат 16,6 литари чист алкохол годишно.

Прага е, благодарение на прекрасната архитектура еден од најпопуларните европски туристички дестинации. Но не само поради тоа – туку во овој град: забавата никогаш не запира! Најмногу се пие пиво, но голем удел има и чистиот алкохол како „Бехеровка”, чешки национален пијалок кој има арома на цимет и анис, како и 32 врсти лековити билаки.

Светската здравствена организација (WHO) објави дека Чесите моментно се на прво место по пиење и им го зеле првото место на Русите кои до скоро консумираа по 18 литри.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1