Чистка во МВР, Спасовски почна да разрешува началници – еве кои


По два месеци од стапувањето на функцијата, Спасовски удри радикално, направи чистка во секторите за внатрешни работи. На отстрел ги стави началниците на Скопје, Битола, Куманово, Велес, и Охрид, решенија дека ги тргнува од функција им поделил на првиот човек  на скопската полиција Ивица Вучевски, на битолската Методија Атанасовски, на кумановската  Моме Јакимовски, велешката Петре Игнов  и на началникот на СВР Охрид Оливер Ефтимов.

oliver spasovski

Спасовски освен што ставил парав не решенијата за разрешување, не образложил која е причината зошто началниците летаат од позицијата, ниту пак правно ги поучил. Во решенијата не се повикал ниту на Законот за внатрешни работи, ниту на Законот за полиција, туку навел дека решенијата биле изготвени согласно законот за Влада и Законот за организација и работа на органите на државната управа.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1