Човекот кој леташе заедно со атомската бомба за да ја слика, но…


Бернард Валдман (1913-1986) e американски физичар , кој за време на Втората светска војна имаше мисија да патува со авионот кој ќе го изврши  бомбардирањето на Хирошима во улога на камерман.

Agnew_on_TinianБернард е роден во Њујорк на 12 октомври, 1913 година. Дипломираше на Њујоршкиот универзитет, каде се стекна со диплома по науки и доктор по филозофија. Неговите истражувања служеа како потврда за проценките на Роберт Опенхајмер и Роберт Сербер, креаторите на атомската бомба.  За време на Втората светска војна, Валдман служел во морнарицата на САД како офицер-инжинер.

Nagasaki-a-bomb

Се приклучил на Опенхајмер и Сербер на Проектот Менхетен во лабораторијата во Лос Аламос во 1943 година. Најголемиот дел од работата му била подготовка и проверка на инструментите и тестирање на пробни бомби. Најпрво беше назначен за одговорно лице во нуклеарните тестирања Тринити во 1945 година, а подоцна назначен како камерман во операцијата за бомбардирањето на Хирошима.

Boeing_B-29A-45-BN_Superfortress_44-61784_6_BG_24_BS_-_Incendiary_Journey

 

Беше опремен во високо квалитетна камера и филм за снимање од само 6 секунди, нешто што во тоа време било врв на технологијата, со цел да ја сними експлозијата на атомската бомба. Меѓутоа во моменот на експлозијата, поради преголемото количество на адреналин, заборавил да го тргне капачето од објективот и за жал ништо не успеал да сними.

s_n34_06060137

 

Толку многу труд заминал поради една секојдневна грешка. Поради неговата грешка бил разрешен и се вратил да предава на универзитет. Починал од рак 40 години подоцна.

bombing-1m98zjr

За Mknews

Игор Божинов www.factsall.com

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1