Нацистичкиот поздрав Хитлер го украл од Америка – тие престанале да го користат потоа (Фото)


Овој начин на салутирање бил познат како Белами поздрав, а се користел и во Америка за поздрав на знамето.

Креаторот на овој поздрав бил Франсис Белами, а тој првпат го употребил на 12-ти октомври 1892-та година. Кога фашистите и нацистите го усвоиле поздравот, започнале првите контроверзи во Америка, поради што официјално бил забранет и заменет со гестот „рака на срце“.

Во почетокот се појавил отпор против новиот поздрав, но секое противење брзо исчезнувало поради тоа што нацистичка Германија на 11-ти декември 1941-та година и’ објавила војна на Америка.

hitler-pozdrav2

hitler-pozdrav3

hitler-pozdrav

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1