Д-р Велкова: Имаме доволни количини крв од сите крвни групи


Институтот за трансфузиона медицина на Република Македонија располага со доволни количини крв од сите крвни групи, изјави за МИА директорката д-р Емилија Велкова.

– Има многу дарители. Имаме доволно крв од сите крвни групи. Нема потреба луѓето да доаѓаат и да се малтретираат. На оние кои доаѓаат им објаснуваме дека имаме, меѓутоа ако сакаат сепак даруваат крв, рече Велкова, притоа изразувајќи благодарност на сите дарители.krvna

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1