ДА СЕ НАЕЖИШ: Риба вампир цица крв од други риби! (ВИДЕО)


Змиулките (Petromyzon marinus) со својот примитивен издолжен облик потсетува на јагула. Развојно гледано, тоа се многу примитивни претставници на ‘рбетниците. Веќе 500 милиони години овој жив фосил речиси и да не се променил.

zmija

Својата округла уста и остри заби ги користи за да се припие до риба и да ја цица нејзината крв, што доведува до смрт кај домаќинот.

riba vampir

Овие „риби“ ги нарекуваат и вампири, а зошто тоа е така, најдобро ќе видите на видеото

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1