,,Даљинското,, оди во заборав (Видео)


 

Дизајнерите се повеќе фокусирани како да најдат замена за далечинскиот управувач. Еден од нив – Кетан Бањара од PredictGaze, тестира технологија која комбинира детекција на поглед и изразот на лицето. Смета дека ќе успее наскоро канали да менуваме само со погледот.

,, Контрола без допир,, е мотото под кое се водат и нивната технологија веќе се тестира во продавниците во Јапонија но со една друга намена. Ги следат купувачите каде во продавниците им лута погледот и на тој начин им помагаат на продавачите каде да ја наместат стоката што сакаат да им ,,падне,, во очи на купувачите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1