Демонстрантите се упатуваат кон Јавното Обвинителство


Илјадници демонстранти во моментов се упатуваат кон Јавното обвинителство, oткако полицијата и денеска не дозволпристап пред Владата.protest vlada policija (2)

Фрлете ги пендраците, штитовите и оружјето и дојдете со нас, им порачаа демонстрантите на полициските службеници.

На денот на полицијата, 7 мај, демонстрантите ги потсетија на нивната заклетва и го читаа Уставот на РМ. Тие најавија кривични пријави против полицајците затоа што, како што велат, на ваков им се ускратува правото на протест, кое е уставно загарантирано.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1