Денес почнува пролетта


Во 17 часот и 57 минути во Македонија и на целата северна хемисфера календарски почнува пролетта. Во исто време на јужната полутопка на Земјата настапува есента.

sonce relaksДенот утре ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе зајде во 17 часот и 44 минути.

На првиот пролетен ден синоптичарите во Македонија најавуваат сончево време со температури до 22 степена.

Пролетта ќе трае до 21 јуни кога календарски почнува летото.Летното сметање на времето, пак, ќе почне ноќта меѓу 29 и 30 март кога часовниците ќе треба да се поместат еден час нанапред.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1