Денес помолете се за здравје и излекување – чудата на Свети Архангел Михаил


Денеска христијаните ги празнуваат чудата на Свети Архангел Михаил

Легендата вели дека околу 300. година еден безбожник во Лаодикија имал ќерка која била глувонема. Иако неверник, чул за изворот кој го осветил Архангел Михаил, кој наводно му се јавил на сон и му порачал дека ќерката треба да се измие.Arhangel5

Неверникот ја однел ќерката до чудотворниот извор и ги прашал христијаните што треба да направи. Тие му рекоа дека треба доволно искрно да се помоли „во име на отецот, синот и светиот дух“ и дека Архангел Михаил сигурно ќе му помогне.

Човекот се помоли и ја изми ќерката и веднаш почнала да зборува и да слуша. Безбожникот по чудотворниот настан се крстел заедно со ќерката и на местото на изворот и ден денеска се наоѓа црквата на свети Архангел Михаил која ја изградил.

Во христијанството денешниот ден се одбележува и како ден кога треба да се молиме за излекување, но и како добро време за простување на гревовите на оние кои се неверници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1