Дете изело две лажици салата со ореви и починалo


Млада Русинка почина откако изеде две лажици салата во која имало сецкани ореви, што кај неа предизвика алергиски шок

Мајката на детето  Даша Жиленкова од централниот град Челабинск ја купила храната од локалната продавница, и откако го пробала производот и се слошило.makedonska-salata

Лекарите дошле на помош и направиле осум обиди да ги обноват виталните функции на младата жена. И покрај напорите на лекарите, здравствените работници не успеале да го спречат фаталниот крај.

Според првичните податоци причината за трагедијата е срцето. Младата жена имала алергија на ореви. Нејзините роднини раскажуваат дека таа секогаш ги читала етикетите што содржи храната.

“Брзата помош доаѓаше цел час, а кога пристигнаа, не успеаја да направат ништо. Се воспостави дека акумулаторот на дефибрилаторот не е наполнет. Даша доби втор напад и почина”, рече зачудено жената, пренесе Локално. мк.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1