Дете преживеа повеќе од 24 часа затрупанo под кал (Видео)


Откако тајфунот Бофа ги опустоши Филипините и однесе најмалку 475 животи, спасувачите успеаа од кал да извлечат мало момче кое под земјата бил закопан повеќе од 24 часа.

Тајфунот опустоши цел регион од јужниот дел од земјата, а 379 луѓе се уште се сметаат за исчезнати. 200,000 од нив останаа без кров на глава.

„Приоритетот на владата е да се пронајдат исчезнатите лица и да се изградат привремени засолништа за оние кои останаа без домови“, изјави шефот на цивилната служба Бенито Рамос.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1