Трета ноќ по ред Косовските Срби го блокираат Јариње


Кососвките Срби трет пат по ред го блокираат граничниот премин Јариње меѓу Србија и Косово. Одлука за продлжување или за прекин на блокадата ќе зависи од денешната заедничка седница на одборниците од четирите српски општини од северот на Косово, каде што ќе бидат разгледани гаранциите кои им ги понудил српскиот премиер Ивица Дачиќ.

На претходните средби беше дооворено да биде поставен интегриран премин меѓу Србија и Косово, а тоа дополнително ги разлути Србите на Косово.

Дачиќ изјави дека на преминот нема да има царина, од која најмногу стравуваат косовските Срби и додаде дека ако тоа не биде испочитувано, Белград ќе се повлече од договорот постигнат со Приштина.

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1